Powszechne prawo do manipulacji…

sondaz

Machnie ktoś kartką z „sondażem”, jak kiedyś Chamberlain kartką z „pokojem”, a tłum przeżywa to jak wielokrotny orgazm…

Co do sondaży, to każdy świadomy człowiek wie nie tylko, że sondaż sondażowi nierówny (tak pod względem wyników, jak i sposobu formułowania pytań, itp), ale i że na dobrą sprawę, sondaże powinny być …zakazane, a już na pewno w demokracji, gdzie ich wpływ jest niebezpieczny.

Dlaczego?

Bo wpływają na nasze decyzje, „podpowiadają” nam wybór, który powinien być podyktowany innymi czynnikami, takimi jak program danej partii (zgodność z naszymi poglądami), a nie jej popularnością. Dla niektórych znajdowanie się w obozie „zwycięskim” to sposób na poprawienie samopoczucia lub leczenie jakiś kompleksów, a nie żaden polityczny wybór-takie głosy nie wpływają chyba na poziom naszych „wybrańców” pozytywnie?

Drugim najczęstszym sposobem manipulacji jest pomijanie lub pomniejszenia poparcia, co powoduje że ludzie tracą wiarę i w poczuciu osamotnienia szukają innych sposobów użycia głosu, by się ” nie zmarnował” (totalny bezsens i niezrozumienie idei głosowania).

Podobne metody są stosowane przy innych sondażach, dotyczących opini na jakiś temat-często są to długofalowe, kilku-kilkunastoletnie manipulacje. Dla nikogo nie są dziwne manipulacje jakie można osiągnąć w statystyce, manipulując wyłącznie na bazie pewnych niezmiennych danych. Sondaż daje nam możliwość dobrania „odpowiednich” danych do tezy, jaką chcemy przedstawić.

Czy zabronić powinno się publikowania sondaży? Nie, to połowiczne rozwiązanie i sprzeczne z zasadami jakie wyznaje.

Powinniśmy być świadomi tej manipulacji i się jej nie poddawać. W tych biurach nie siedzą ludzie którzy chcą nam „zrobić dobrze” mówiąc o naszych „grupowych preferencjach” (nic takiego, tak naprawdę nie istnieje), ale za pieniądze zmanipulują nas w dowolną stronę, jak dziennikarze, lub „rozgrzani” sędziowie…

Naszą jedyną przed tym obroną, jest nasza świadomość tego, i olewanie tego. Niech nas nigdy nie interesuje, ile osób myśli tak, a ile siak, tylko CO MY O TYM MYŚLIMY i dlaczego. Nieważne ile osób jest za tym, a ile za tamtym, WAŻNE ZA KIM MY JESTEŚMY i dlaczego.

Na koniec warto przypomnieć historię ankiety dotyczącej szkodliwości wody i wprowadzenia zakazu jej używania-oczywiście woda występowała tu pod inną nazwą, ale do nas powinna przemawiać nie tyle ta manipulacja (i nie powinniśmy się doszukiwać oraz eliminować manipulacji w sondażach), Co SAM FAKT, ŻE O ZAKAZIE BĄDŹ NIE JEJ UŻYWANIA, NIE POWINNA DECYDOWAĆ ANKIETA, PODOBNIE JAK O MILIONIE INNYCH SPRAW.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s