Humanizm vs Materializm…

Jeśli miałbym od czegoś zacząć, najwłaściwszym wydaje mi wpis o podstawowym podziale, z jakim mamy do czynienia. ten podział determinuje wszelkie pozostałe, które są jedynie jego pochodnymi, często pod fałszywą symboliką. Ten konflikt  to wojna wartości, jaka trwa w cieniu widocznych walk ideologicznych, jakich niemało jest na świecie. To materializm ściera się z humanizmem.

Próbuje się zniszczyć koncepcję
człowieka jako istoty ponad otaczającym go światem,jedynego podmiotu tego świata, stawiając w kontrze człowieka jako jeden z elementów tego świata.

Stosowana jest masa fałszywych argumentów, które na pierwszy rzut oka wyglądają na prawdziwe, w rzeczywistości spychają nas do podporządkowania się materialnym strukturom, które są nam obce, i w żaden sposób nie powinny przejmować nad nami kontroli.

Człowiek jest wolny, jednorodny i niepodzielny, więc nie może podlegać prawu lub zasadom, które sytuują go jako element większej całości, deptając jego indywidualność i swobodę władania własnym sobą, a do tego dążą wszystkie te próby.

Prymat człowieka ponad materią, to prymat podmiotu nad przedmiotem. W ten sposób również stajemy przeciwko czyjejś korzyści kosztem krzywdzenia drugiego człowieka-nie ma na to zgody w humaniźmie.

Równość ludzi względem siebie i usadowienie ich ponad tworami (materią) jest podstawą prawdziwego światopoglądu, i musimy go bronić, bo broniąc go, bronimy własnego prawa do życia i wolności.

Porządek naturalny oparty jest służebnej roli państwa względem człowieka, a nie podporządkowaniu człowieka potrzebą tworu zwanego państwem–uznanie reguł państwowych jako swoich jest uzasadnione jedynie własnym interesem, które wobec niego twór państwowy spełnia. Każda inna interpretacja, lub próba narzucenia innej wizji roli człowieka w jego stosunkach z państwem, jest legalizacją niewolnictwa/pozbawianiem przyrodzonej wolności człowieka i nie posiada żadnego obiektywnego uzasadnienia-więc jest fałszywa w swoim założeniu.

Dzieki znajomości tego podstawowego podziału, łatwo nam jest oceniać każde działanie, lub czyjeś zamiary, i wyciągać obiektywne wnioski na temat tego, czy są one skierowane dla nas, czy przeciwko nam. żadna ideologia ani symbolika nie przysłoni wymiernych korzyści lub strat, jakie poprzez dane przedsięwzięcie będą naszym udziałem. Octzywiście nie możemy kierować się w tej ocenie subiektywną oceną, ale za każdym razem rozpatrywać ją pod kątem dowolnej uczciwej osoby. To jedyny warunek prowadzący do obiektywizmu, a co za tym idzie, spełnienia przesłanki uczciwego życia wśród sprawiedliwych.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s